Законопроект №2194: про що він і навіщо?

Стати членом клубу
Уже цього тижня ми заочно святкуватимемо річницю прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» № 552-IX, який вже 1 липня 2021 року відкриє ринок землі в Україні. Відтоді розпочнеться новий етап земельних відносин, що передбачає включення земель сільськогосподарського призначення в економічний обіг, а також реалізацію громадянам, які є власниками пайових земельних ділянок, законного права розпоряджатися своїм майном.

Однак до цього часу потрібно щонайменше прийняти ще кілька законів та законопроектів, про які ми вже згадували попередньо.

Зокрема мова йде про революційний законопроект №2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, який понад рік очікував на розгляд у другому читанні. Його опрацювання розпочалося 16 березня і тривало впродовж усього минулого тижня. Зрештою нескінченна кількість правок фактично заблокувала роботу Верховної ради: із запланованих 3128 правок нардепи встигли опрацювати лише 160. Такий стан речей ‒ вагома передумова для позачергових засідань після завершення основних. Окрім цього відповідно до порядку денного, відразу після №2194 Парламент мав розглядати законопроект №2195, що регулює проведення електронних аукціонів з продажу землі. Обидва законопроекти є визначальними для впровадження земельної реформи.
Тож, що потрібно знати про законопроект №2194?

Перш за все ‒ він не запроваджує право переважної купівлі для орендаря, адже це право і так передбачене законодавством. Однак законопроект має чимало реформаторських ініціатив, серед яких:

  • передача державних сільськогосподарських земель у комунальну власність;

  • передача функцій контролю в земельній сфері на місця;

  • дерегуляція землеустрою;

  • удосконалення електронних земельних торгів;

  • усунення різних дефектів земельного законодавства та ряд інших положень, які стосуються, наприклад, земель природно-заповідного фонду та інше.
Заробляє той, хто перший прийшов на ринок! Приєднуйтесь до членів клубу Land Club
Ключовими аспектами є передача земель за межами населених пунктів у комунальну власність, а також радикальна дерегуляція земельних відносин (щонайменше скасування зайвих дозволів і дублювання процедур перевірки документації із землеустрою, зменшення вартості робіт і тривалості часу), а отже мінімізація ризиків хабарництва та корупції. На ринок це, безумовно, вплине: моніторинг земельних відносин, динаміка тощо. Однак його відкриття відбудеться і без цих законопроектів.
Розробка та просування
03039, м. Київ, проспект Валерія Лобановського, 119х, БЦ "DemievSky", поверх 1, офіс 3, Land Club.