Днями розмовляв з одним із членів інвестиційного об'єднання Land Club. Він аудитор, який чекає відкриття ринку землі в Україні в липні 2021 року, аби купити 100 га (максимальну кількість землі, доступну, згідно із законодавством, одній фізичній особі). Мій співрозмовник – не інвестор-початківець, а затятий адепт філософії «4Д: гроші повинні робити гроші».
Ринок землі в Україні Уже багато років мій знайомий інвестує в нерухомість в Україні і за кордоном, акції, облігації закордонних компаній, ОВДП та інші інструменти, які змушують гроші працювати.
Сільськогосподарська земля як актив порушила його інтерес з трьох причин:
- земля знаходиться тут, в Україні;
- вона цілком реальна і матеріальна;
- не потрібно мучитися з виведенням коштів для здійснення інвестицій за кордоном.
Будемо відвертими: ринок землі в Україні – абсолютно нова і незвідана тема. Багатьох людей вводять в оману міфи, пов'язані з нею. Вони призводять до завищених очікувань або, навпаки, невиправданого скепсису. У цій колонці пропоную детальніше розглянути і розвінчати деякі з них.
Міф 1. Легалізація ринку землі – грабіж сільського населення і країни У всіх розвинених країнах ринок земель давно існує і повноцінно функціонує. На сьогодні він відсутній тільки в п'яти країнах: Північній Кореї, Венесуелі, Таджикистані, на Кубі та в Конго.
Це пов'язано з внутрішніми і зовнішніми політичними обставинами. Якщо говорити про Україну – у нас нарешті є всі передумови для запровадження прозорого і зрозумілого ринку. До того ж, для країни це означатиме пожвавлення економіки, а для власників землі – реалізацію справедливої ціни за їхню власність.
Закон не приймався надто довго. А відсутність ринку землі – це фактично заморожений актив економіки держави. За
дослідженнями незалежних експертів Світового банку, введення ринку землі додатково забезпечить щорічне зростання ВВП на 1% і більше.
Тож тепер, коли ринок земель запускається з 1 липня, приблизно 10% власників землі вже готові продати свої земельні ділянки. Такий перебіг подій тішить як багатьох покупців, так і потенційних інвесторів.
Міф 2. Землю скуплять холдинги та іноземці На першому етапі Закон не передбачає, що юридичні особи матимуть право купувати землю.
І навіть після набрання Законом чинності, ні іноземні громадяни, ні закордонні підприємства не зможуть купувати українську землю сільськогосподарського призначення. Таке право належатиме лише громадянам України. Як і до прийняття законопроекту.
Річ у тому, що заборона на продаж землі юрособам – ні що інше, як спосіб реалізувати більше можливостей для розвитку приватної ініціативи, аграрного сектора економіки і, особливо, фермерських та сімейних господарств.
Міф 3. Купівля сільськогосподарської землі може зацікавити тільки тих, хто планує займатися агробізнесом Знову ж таки ні. Наш досвід показує, що найбільше даний актив цікавить тих, хто до агробізнесу не має ніякого відношення. Майже 80% потенційних покупців землі – фінансисти, інвестори та IT-підприємці.