Стати членом клубу
Аналіз міжнародного досвіду розвитку та регулювання ринку землі
Після повноцінного відкриття земельного ринку, вартість сільгоспземлі прогнозовано зростатиме. Особливо відчутно це буде після початку реалізації другого етапу, коли право купувати сільськогосподарську землю отримають юридичні особи, власниками яких є громадяни України.
Однак, з огляду на родючість українських ґрунтів та успіхи аграрного сектору впродовж останніх років, приріст 20% в рік – це найбільш песимістичний мінімум, на який ми можемо розраховувати. Переконатися у цьому можна завдяки аналізу міжнародного досвіду країн-сусідів.
Польща

На початку відкриття ринку, ціни на польську землю були ідентичними до українських – приблизно 1500 дол. за 1 га.

Польща одразу ж ввела заборону допуску іноземців до ринку землі на довгих 12 років. Звичайно, там була своя історія із залученням іноземних інвесторів до купівлі за умови дозволу Міністерства внутрішніх справ, через місцевих партнерів, або шляхом створення польських компаній. Однак йшлося лише про придбання невеликих земельних площ.

Для прикладу, вартість ціни за гектар у 2004 році становила всього 6634 злотих (приблизно 1543 євро). На сьогодні, за даними Eurostat, ціна вже досягла 11 000 євро. У такий спосіб можна говорити про те, що середній приріст щорічної вартості землі у перші п'ять років функціонування ринку становить 33%.

Це саме той сценарій з яким Україна корелює найбільше (земельний фонд, площа тощо).

Чехія

У Чехії ринок землі відкрився у 2006-2007 роках, тоді початкова ціна гектару землі була менше ніж 2000 євро. Натомість у 2019 році, за даними Eurostat, вартість зросла до 8 095 євро. Тобто, середній приріст щорічної вартості з 2011 року становить 43%.

Литва

Відкриття ринку землі у Литві відбулося у 2004 році з певними обмеженнями щодо площі, спецдозволів та цін на землю. Зокрема юридичним особам дозволялося купувати не більше 2 000 га, а фізичні особи могли купувати землю за умови, що загальна площа земель однієї особи не перевищує 500 га.

Протягом перших 10 років іноземці не мали права купувати землю. Дозвіл їм надали лише у 2014 році з низкою обмежень.

Якщо аналізувати динаміку зростання вартості ціни на литовську землю, вона виглядає так: 2014 рік – 2330 євро, 2016 рік – 3516 євро, вартість гектару у 2019 році становила 3 960 євро. У такий спосіб, середній приріст щорічної вартості – 28%.Заробляє той, хто перший прийшов на ринок! Приєднуйтесь до членів клубу Land Club
Болгарія

Середній приріст щорічної вартості болгарської сільськогосподарської землі становить 20%. Їхня історія відкриття ринку землі розпочалася з мінімальної вартості приблизно 1 000 євро, однак уже у 2014 році вартість збільшилася до 3620 євро. У 2016 році – 4131 євро.
Вартість гектару землі у 2019 році складала 5 382 євро і продовжує зростати.

До речі, у Болгарії, як і планується в Україні, працює перевірка коштів, за які здійснюватиметься купівля сільськогосподарської землі. Оскільки всі розрахунки, що стосуються сільгоспземель вже з липня відбуватимуться у безготівковий спосіб.

Румунія

Серед переліку вищезгаданих країн, Румунію заведено вважати чи не найбільш лібералізованою та відкритою в плані запровадження ринку землі. Його запустили 16 років тому, і на той час вартість гектара землі становила всього 350 дол., однак за перші роки ціна почала стрімко зростати. Цей період здобув назву перехідного. На сьогодні вартість 1 га – понад 5 340 євро.
За даними Eurostat, середній приріст щорічної вартості становить 28%.
У такий спосіб можна зробити висновок, що перші три-п'ять років з моменту відкриття ринку ‒ це інтервал найвигіднішого інвестування. Адже щорічний приріст вартості землі у цей період у кожній з аналізованих країн становив щонайменше 20%.
Розробка та просування
03039, м. Київ, проспект Валерія Лобановського, 119х, БЦ "DemievSky", поверх 1, офіс 3, Land Club.